Odliczamy dni do Świąt… cz. 2.

…czyli 20 grudnia – Święto Ryby.

Ryba od lat króluje na wigilijnym stole. Szczególnie karp stał się już u nas tradycją i prawdziwą gwiazdą wigilijnych potraw. Jednakże coraz więcej osób zastępuje karpia innymi gatunkami ryb.

ryba 9

Ale czy ktoś z Was wie, że dziś jest Święto Ryby. Ja na przykład nie wiedziałam. 🙂 Święto to ma na celu uświadamianie ludzi, że ryby nie są przedmiotami i czują ból. Warto więc walczyć o to, żeby ludzie obchodzili się z nimi w sposób humanitarny.

ryba 1

Przy okazji Święta Ryby chciałabym przedstawić kilka ciekawostek na ich temat:

  • Najmniejsza ryba na świecie to gatunek babki, który ma około 14 mm długości. W Polsce najmniejszą rybą jest ciernik.
  • Największą żyjącą obecnie rybą na świecie jest rekin wielorybi. Osiąga długość do 18 m długości i ciężar ponad 15 ton! Dla porównania słoń afrykański osiąga wagę do 6 ton. W Polsce największy jest sum.
  • Największą rybą słodkowodną, dorastającą do 8 metrów długości i osiągającą 1300 kg wagi jest bieługa, ryba z rodziny jesiotrowatych. Osiąga do 5-9 metrów długości ciała i 1500-2000 kg ciężaru.
  • Ryby nigdy nie zamykają oczu – po prostu nie mają powiek.

ryba 6

  • Młode halibuty mają oczy po obu stronach głowy. W miarę jak rosną, jedno oko przesuwa się w stronę drugiego, aż oczy znajdują się po tej samej stronie ciała.
  • Mieczniki potrafią płynąć z prędkością przekraczającą 65 km/h. Ich górna szczęka ma kształt ostrego miecza. Miecz ten służy miecznikom do ogłuszania ryb, którymi się żywią. Czasem atakują też łodzie rybackie, przebijając ich kadłuby mieczem na wylot.
  • Ryby posiadają zdolność wydawania dźwięków. Niestety, nie są one słyszalne dla ucha ludzkiego.
  • Pierwszą udomowioną rybą był karp. Już w V wieku p.n.e. Chińczycy zajmowali się jego hodowlą. Do Polski karp trafił w XIII wieku.
  • Karpie dożywają 45 lat, osiągają wagę 35 kg i długość 120 cm. To od karpia wywodzą się złote rybki i wiele innych ozdobnych gatunków ryb.

ryba 8

  • Potrawy z ryb powinny być spożywane przynajmniej 2 lub 3 razy w tygodniu, ze względu na dużą wartość odżywczą, a także na dużą zawartość białka. W zależności od gatunku ryb ilość białka waha się od 6g do 19g/100g. Białko ryb jest przyswajalne przez organizm aż w 97%

 

Gdyby ktoś pytał – ryb nie posiadamy w naszej ofercie druku wielkoformatowego. 🙂

ryba 5

 

zdjęcia: poznawaj.tumblr.com, http://www.medianauka.pl, dietety.pl, foter.com, pl.freeimages.com
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s